Jak przygotować się do podróży w pojedynkę
Jak przygotować się do podróży w pojedynkę
Zdecydowana większość moich podróży to były samotne wyjazdy. Często słyszę pytanie „no jak to, nie bałaś się?”, ale wierzcie mi, nie ma w tym nic strasznego. W zasadzie przygotowania do takiego wyjazdu nie różnią się od podróży w grupie. Po prostu trzeba pamiętać, że cały czas jest się zdanym na siebie. Jak najwięcej zaplanować na spokojnie wcześniej, siedząc w wygodnym pokoiku, zamiast naprędce na miejscu, będąc w sumie nie wiadomo gdzie.
Oczywiście, jeśli się ma zaufanie do miejsca, do którego się jedzie, to nie ma nic złego w spontanicznych wypadach 😉 Ogólnie na początku swojej przygody z podróżowaniem dużo solidniej przygotowałam się do wyjazdów. Później moja leniwa natura zaczęła dawać o sobie znać i masę rzeczy musiałam ogarniać już na miejscu. Zdarzyło mi się też pojechać w wycieczką po kilku państwach, nie mając praktycznie żadnych biletów i noclegów. Też dało radę. Często wystarczy mieć przy sobie smartfon 😉
Plan podróży i rezerwacje
Dużo pewniej czuję się nie jadąc w ciemno, a wiedząc, że będę miała gdzie spać albo nie zostanę na jakimś odludziu bez transportu. Spontany są fajne i czasem na miejscu można znaleźć lepsze ceny, ale nie jest to regułą i można stracić sporo czasów i nerwów. Dlatego co mogę rezerwuję wcześniej mogąc łatwo porównać różne opcje. Szczególnie mam tu na myśli nocleg i transfery z lotniska. Dzięki temu, zaraz po przyjeździe wiem co dokładnie mam robić i gdzie się udać, oraz mam pewność, że nie zabraknie dla mnie miejsca.
Rozeznanie przed wyjazdem
Wcześniejszy punkt odnośnie rozpoczęcia przygotowań już w domu można rozszerzyć na więcej części podróży. Na miejscu może być ciężko znaleźć potrzebne informacje. Warto wcześniej zorientować się jak działa transport publiczny, sprawdzić połączenia. Można odnaleźć hotel na street view oraz przygotować sobie mapki. Ogólnie warto zebrać przydatne informacje dotyczące wyjazdu w jednym miejscu, typu rozkłady jazdy, wszelkie potwierdzenia. Można poszukać kilka przydatnych sformułowań w lokalnym języku i zapisać. Obecnie jest możliwe trzymanie wszystkiego online, chociaż papier ma tę zaletę, że nigdy nas żadna rozładowana bateria nie zawiedzie.
Internet
Tak tak, urlop ma być czasem odpoczynku od mediów społecznościowych i szkoda marnować czas siedząc z nosem w telefonie. Dostęp do Internetu jednak niesamowicie ułatwia życie. Nie raz ratowało mnie to, że mogłam coś wyszukać w sieci, poza tym w razie potrzeby łatwiejszy będzie kontakt z innymi. Podróżując na terenie Unii Europejskiej jest już obecnie znacznie łatwiej dzięki taryfie Roam like at home, pamiętam, jak musiałam wykupywać za 30zł pakiet 100MB 😁 Tego typu pakiety ciągle mogą przydać się podróżując po innych krajach, u operatorów dostępne są na różne kierunki, więc warto zainteresować się wcześniej. Jadąc na dłużej w dane miejsce dobrym pomysłem będzie kupienie lokalnej karty SIM.
Dobrze pamiętać też, żeby przed wyjazdem pobrać mapy offline na telefon. Warto sprawdzić też, czy nie ma dostępnej aplikacji dla turystów ułatwiającej zwiedzania miejsca, do którego się udajemy.
Dbanie o bezpieczeństwo
Może przydać się kopia dokumentów, zarówno ksero jak i wersja online, do której zawsze będzie się mieć dostęp. Warto zanotować adresy polskich placówek dyplomatycznych. W przypadku egzotycznych kierunków można zainteresować się tematem szczepień, a już na pewno wykupić sobie ubezpieczenie. Podczas podróży po Europie przyda się karta EKUZ. Dobrze poinformować też kogoś znajomego o swoim planie podróży i w miarę możliwości kontaktować się na bieżąco. Oczywiście lepiej nie zapuszczać się samotnie po zmroku w nieciekawe okolice i być może czasem lepiej wykosztować się na taksówkę.
Zachowaj zimną krew w sytuacjach kryzysowych!
Użalanie się nad sobą to najgorsze co można zrobić. Trzeba skupić się na problemie i dążyć do jego szybkiego rozwiązania. Nie ma co bać się prosić o pomoc, czasem uda się znaleźć ludzi chętnych do pomocy nawet nie znając języka.
Odpowiednie pakowanie
Ale bez przesady, bo na każdą ewentualność i tak nie da się przygotować. Na pewno warto wziąć takie rzeczy jak powerbank, sama często brałam też po prostu zapasowy telefon. Należy pamiętać też, żeby pilnować swojego bagażu, a najcenniejsze przedmioty nosić przy sobie, zawsze na oku.
Tak że powodzenia i jak najwięcej wyjazdów solo!